Newsroom

element

Jak wybrać odpowiedni program CAD/CAM dla swojej firmy? – cz. 3

Jak wybrać odpowiedni program CAD/CAM - Część 3 - wybór w pełni zintegrowanego rozwiązania

3. WYBÓR W PEŁNI ZINTEGROWANEGO ROZWIĄZANIA

Centralizacja kompetencji i bazy wiedzy (know-how) przedsiębiorstwa

W warunkach globalnej konkurencji i silnej presji cenowej, ważna jest pełna kontrola nad specjalistycznymi procesami oraz kosztami firmy. Maksymalna kompatybilność i efektywność zakładu jest wynikiem integracji środowiska CAD i CAM w jednym rozwiązaniu.

Rozwiązania szyte na miarę potrzeb

Podstawowe narzędzie CAM

Firmy wyposażone już w maszyny CNC rzadko kiedy poszukują rozwiązania tylko i wyłącznie do generowania ścieżek narzędzia. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, należy wybrać oprogramowanie wysokiej jakości, które jest proste w obsłudze i zdolne do sterowania skomplikowanymi maszynami o różnej kinematyce.

Oprócz szybkiego czasu przygotowania technologii dla części, oprogramowanie powinno dawać możliwość optymalizacji ścieżki pod kątem czasu obróbki. TopSolid CAM spełnia wszystkie wymagania, zapewniając jednocześnie kontrolowane środowisko, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w firmie.

Zintegrowane rozwiązanie CAD/CAM w odpowiedzi na problemy biura technologicznego

Weźmy na przykład dział technologiczny, który wyposażony jest w obrabiarki sterowane numerycznie. W takim przypadku program CAD musi umożliwiać zaimportowanie dowolnego typu części, zarówno pod względem geometrii, jak i informacji o tolerancji w taki sposób by była ona natychmiast gotowa do opracowania technologii. Oprogramowanie CAD musi również zawierać funkcję modyfikacji geometrii bez historii (element zaimportowany), która pozwoli na dostosowywanie części pod kątem pola tolerancji wymiarów nominalnych do wymiarów rzeczywistych, pomiędzy fazą projektowania a fazą wytwarzania.  Niezależnie od tego, czy chodzi o wydłużenie powierzchni, czy wypełnienie otworów, aby umożliwić obróbkę skomplikowanych elementów, program CAD powinien posiadać szeroki zakres funkcji.

Ostatecznie, rozwiązanie CAD powinno umożliwiać projektowanie specjalnych narzędzi do obróbki części oraz pozwalać na dostarczanie dokumentacji technicznej (karta operacji i karta narzędzi). Jeśli pracujesz z kilkoma klientami dostarczającymi skomplikowane części, często musisz modyfikować i zmieniać geometrie, aby dostosować je do oprogramowania produkcyjnego. Program powinien więc umożliwiać zastąpienie części bez konieczności przerabiania wszystkiego od nowa.

Rozwiązanie CAD/CAM dla producentów posiadających maszyny CNC

Dla firmy projektującej własne produkty w ramach swojego działu konstrukcyjnego, najlepszym wyborem będzie wysokowydajne i kompleksowe narzędzie ze zintegrowanym modułem CAD/CAM.

Funkcje CAD dla działu konstrukcyjnego:

 • PDM do zarządzania projektami
 • asocjatywny parametryczny CAD
 • funkcje powierzchniowe
 • funkcje do projektowania złożonych mechanizmów
 • zaawansowana dokumentacja płaska
 • obliczenia wytrzymałościowe
 • analiza modalna

Funkcje CAD – Zintegrowany CAM

 • asocjatywność pomiędzy projektowaniem i wytwarzaniem
 • łatwe tworzenie rodziny części
 • tolerancje projektowe wykorzystywane w wytwarzaniu
 • inteligentne komponenty biblioteczne z technologią

Tryb pracy zespołowej i PDM

PDM to system, który centralizuje wszystkie dane CAD/CAM firmy. Przed pojawieniem się PDM, każda firma posiadała system zarządzania danymi o różnej wydajności, który często wymagał ręcznej organizacji plików. Ten archaiczny sposób pracy powodował błędy i marnotrawił ogromne ilość czasu przy tworzeniu nowych projektów. System PDM umożliwia bezpieczne łączenie plików i wspiera współpracę między zespołami.

TopSolid PDM Server

PDM w TopSolid jest bezpośrednio zintegrowany z oprogramowaniem CAD/CAM i działa w tle, transparentnie dla użytkowania. System ten wymaga specjalnie wydzielonego serwera TopSolid 7 Server, pracującego pod kontrolą systemu Windows Server (2008 R2, 2012, 2012 R2 lub 2016).

Chcesz wiedzieć więcej na temat programu TopSolid Design?
Skontaktuj się z nami!

13.04.2021

Copyright © 2020 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl