Newsroom

element

Jak wybrać odpowiedni program CAD/CAM dla swojej firmy? – cz. 1

Jak wybrać oprogramowanie CAD/CAM dla swojej firmy - część 1

Wdrożenie i instalacja oprogramowania CAD/CAM jest dużym przedsięwzięciem oraz wyznawaniem dla każdej firmy. CAM (komputerowe wspomaganie wytwarzania) umożliwił przyspieszenie nowoczesnej produkcji przemysłowej, pozwalając na automatyzację niektórych procesów produkcyjnych. Nie może on jednak działać bez modeli 3D (CAD – projektowanie wspomagane komputerowo). Wymaga całkowitej kompatybilności między modelami i procesami produkcyjnymi. To jest właśnie główne wzywanie oprogramowania CAD/CAM: zintegrowanie zarówno projektowania, jak i wytwarzania części.

Twoja produktywność jest w dużym stopniu uzależniona od efektywności Twojego rozwiązania CAD/CAM. Dlatego oprogramowanie nie powinno być wybierane pochopnie. Proces ten wymaga czasu, rozważania i dialogu ze wszystkimi członkami zespołu.

Artykuł ten powstał po to, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego oprogramowania, które zintegruje CAD/CAM, a system stanie się sercem Twojej firmy. Cały etap wyboru odpowiedniego programu został podzielony na 6 etapów.

1. PRZYGOTWANIE PROJEKTU

Identyfikacja wymagań

Jeśli projektowanie i produkcja części stanowi część Twojej podstawowej działalności, oczywiste jest, że stawka związana z wyborem odpowiedniego oprogramowania jest wysoka. Aby mieć pewność, że dokonasz właściwego wyboru, zacznij od sporządzenia szczegółowej specyfikacji swoich wymagań. Nie spiesz się, zrób wewnętrzne spotkanie ze swoimi współpracownikami i zasięgnij porady u swoich klientów. Wybrane przez Ciebie oprogramowanie musi odpowiadać przeznaczeniu.

TopSolid Design - Jak wybrać odpowiedni CAD/CAM

Wybór części Standardowej

Teraz, gdy masz już gotową specyfikację, zidentyfikuj część standardową z Twojego procesu produkcyjnego. Najlepiej, gdyby była to część złożona, która pozwoli Ci zrozumieć możliwość testowanego oprogramowania CAD/CAM.

Testowanie Potencjalnego Oprogramowania

Sporządź krótką listę czterech lub pięciu programów CAD/CAM w oparciu o wcześniej określone kryteria i poproś o bezpłatną demonstrację. Następnie dzięki wcześniej przygotowanej części standardowej, możesz porównać prace poszczególnych programów między sobą.

Jakie kryteria techniczne należy rozważyć z wyprzedzeniem?

Na tym etapie, planowany zakup oprogramowania CAD/CAM był już przedmiotem dokładnych rozważań. Stworzyłeś specyfikację umożliwiającą porównanie różnych programów. Teraz skupmy się przez chwile na kryteriach technicznych, które należy wziąć pod uwagę.

Wybór odpowiedniego programu CAD/CAM

Aby wiedzieć, czy testowane oprogramowanie jest odpowiednie do zamierzonego użycia, pierwszy kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest jego zdolność do pomyślnego zaprogramowania produkcji części, którą mu przedstawisz. Następnie trzeba będzie określić zdolność oprogramowania do dostosowania się do istniejącego środowiska. Program CAD/CAM powinien być w stanie obsługiwać z powiedzeniem każdy typ pliku CAD oraz łączyć się z innym oprogramowaniem np. typu ERP.

Formaty plików kompatybilne z TopSolid Design

Istnieje wiele dostępnych programów CAD/CAM na runku. Niektóre z nich używają różnych formatów. Pakiet oprogramowania TopSolid wykorzystuje renomowane jądro dokładnego modelowania geometrycznego Parasolid, szeroko stosowane w CAD/CAM. TopSolid Design pozwala więc na odczyt i zapis we wszystkich formatach dostępnych na rynku, jak również na natywną komunikację z dostępnymi na rynku rozwiązaniami CAD.

Kompatybilne formaty z TopSolid Design

Ważny aspektem jest również kompatybilność sprzętowa. Przed zakupem programu CAD/CAM należy sprawdzić, czy posiadane przez nas komputery są kompatybilne oraz wystarczająco wydajne. Jaki jest wymagany system operacyjny? Jaka karta graficzna? Te pytanie nie powinny pozostać bez odpowiedzi, ponieważ mogą one pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, na które należy być przygotowanym.

Wymagania sprzętowe TopSolid Design

Rekomendowane wymagania TopSolid Design to: Windows 7 (wersja 64-bitowa), 8, 8.1 oraz Windows 10 (Uwaga! Windows Home, WinRT oraz Windows 10S nie są wspierane). Procesor Intel-i7, 32 GB pamięci RAM, karta graficzna NVIDIA Quadro P2000 oraz dysk 1 TB.

Chcesz wiedzieć więcej na temat programu TopSolid Design?
Skontaktuj się z nami!

Rozdziały:
Cz. 2 – Rozwiązanie dopasowane do potrzeb handlu
Cz. 3 – Wybór w pełni zintegrowanego rozwiązania

26.03.2021

Copyright © 2020 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl