Produkcja mebli nietypowych 4.0 w TopSolid Wood

element
TopSolid Wood produkcja mebli nietypowych

Niespotykanie wysoki poziom organizacji produkcji osiągnęła firma Janmar z Częstochowy, dzięki połączeniu oprogramowania CAD/CAM i technologii Nesting. Automatyzację postaramy się opisać na przykładzie realnego zamówienia kuchni oraz szafy.

Przystępując do pracy firma Janmar wykonała pomiar pomieszczeń do zabudowy za pomocą skanera 3D. Pracownicy zeskanowali wszystkie ściany oraz wszystkie gniazdka, rury, a także podwieszony sufit. Podczas skanowania z dodatkową dokładnością zeskanowano linie ścian na wysokości blatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu blat docięty w zakładzie idealnie dopasuje się do krzywizny ściany. Plik skanu w formie chmury punktów przeniesiony do programu do projektowania mebli TopSolid Wood posłużył jako podstawa do powstania ściany, powierzchni i wszystkich innych elementów potrzebnych do uwzględnienia przy rozpoczęciu projektowania zabudowy.

Zeskanowana ściana w środowisku 3D w TopSolid Wood

W pomieszczeniu płytki na niektórych ścianach są w nią wpuszczone, a na innych doklejane. Na modelu pomieszczenia jest to doskonale widoczne z dokładnością poniżej 0.1 mm. Szafki zostały tak docięte na projekcie 3D, żeby wartości przesunięć zostały uwzględnione i meble nie wymagały żadnego docinania podczas montażu.

Przygotowanie Projektu i Komunikacja z Klientem

Zewnętrzny projektant przygotował projekt wizualny kuchni oraz szafy w kilku programach i dostarczył go finalnie jako wizualizacje oraz pliki *pdf z rzutami 2D. Wizualizacje oraz skan pomieszczenia stały się wytycznymi dla projektanta Janmar do wykonania finalnego projektu.

Wizualizacja projektowanej kuchni w TopSolid Wood

Warto zwrócić uwagę na organizacje procesu projektowego. Pierwszym elementem są biblioteki szafek, okuć i podzespołów, które pracownik przygotował raz. Przechowywane są jako zasoby wspólne dla wszystkich projektantów. Wykonana biblioteka uwzględnia całą wiedzę zakładu, używanych technik montażu, materiałów i maszyn. Na bazie tych parametrycznych komponentów projektanci przygotowują projekty, które trafiają do konsultacji z klientami. Te same projekty są jednocześnie projektami produkcyjnymi.

Komunikacja z klientem w tym przypadku opierała się całkowicie na formie modelu 3D przesyłanego w formacie TopSolid Viwer. Model taki można obracać, sprawdzać jego wnętrze oraz mierzyć odległości bez znajomości pełnego programu TopSolid. Jest on podstawową formą wymiany danych, co w meblarstwie, a w szczególności w usługach jest absolutną nowością. Model 3D zawiera wszystkie dane geometryczne i technologiczne, więc elektroniczny obieg danych łącznie z kodem na CNC daje absolutną minimalizację błędów produktu końcowego.

Podobnie jak z komunikacją z klientem tak też dokumentacja produkcyjna jest całkowicie elektroniczna. Na zakładzie produkcyjnym w newralgicznych miejscach znajdują się komputery z dostępem do projektów. Co bardzo ciekawe firma nie stosuje dokumentacji papierowej.

Wizualizacja mebli - TopSolid Wood

Dostęp do dokumentacji na każdym etapie produkcji

Dostęp do dokumentacji w formie modeli daje dodatkową możliwość pomierzenia w każdej chwili odległości kątów czy średnic przez każdego z pracowników bez potrzeby angażowania projektanta. Warto tu wspomnieć, że Janmar to firma, która wykonuje projekty od w miarę prostych kuchni, jak w naszym przypadku, po wysoce skomplikowane mebel, jak zabudowy wyspowe w galeriach handlowych, czy meble do ekskluzywnych hoteli z wszelkich dostępnych materiałów nie tylko drewnopochodnych.

Wizualizacja mebli TopSolid Wood

Po ustaleniu wyglądu końcowego projekt trafił na produkcję. Ten sam plik, który jest przedmiotem ustaleń i załącznikiem do umowy jest automatycznie nestowany. Również dzięki niemu pracownicy generują program na maszyny CNC. Elementy są optymalizowane na arkuszach w zależności od materiału. Aby poprawnie wykonać elementy w nestingu należny wykonać cały zestaw procedur (w TopSolid nazywane „Procesy”). Małe elementy zawarte w projekcie wycinane są na dwa razy.

Kolejnym krokiem jest etykietowane elementów na centrum CNC, a także ich wycinane i wiercenie od góry. Te, które wymagają operacji od boku są dowiercane na wiertarce CNC. Etykiety zawierają wymagane informację na temat marszrut, dzięki czemu pracownicy wiedzą jakie kolejne operacje ma przejść formatka.

Sam proces Nestingu nie jest czymś nowym, jednak warto zwrócić uwagę na poziom organizacji jaki wypracowała sobie firma Janmar. Jest to bardzo nietypowe, a także unikalne rozwiązanie niespotykane do tej pory na polskim rynku. Co więcej pozwala ono także na znaczne skrócenie oczekiwania na zamówienie. Od zatwierdzonego projektu do wykonania elementów mijają zaledwie dwa dni robocze.

Projekt mebli wykonał – Przemysław Dobosz
Strona internetowa firmy Janmarwww.janmar.com.pl

29.06.2020

Copyright © 2023 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl