Formy wtryskowe są złożonymi narzędziami, składającymi się z wielu elementów. Ich konstrukcja musi być precyzyjna, aby zapewnić jak najwyższą jakość wyprasek. Podstawowe elementy wchodzące w jej skład to:
Dokładne zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami form wtryskowych jest ważne w przypadku wyboru najbardziej odpowiedniego rozwiązania, które zapewni efektywność i wysoką jakość procesu produkcyjnego.
Grupowanie form wtryskowych opiera się między innymi na liczbie gniazd formujących oraz rodzaju układu wlewkowego. Wyróżnia się formy jednogłowicowe, charakteryzujące się pojedynczym gniazdem formującym, oraz wielogłowicowe, które posiadają więcej niż jedno gniazdo, umożliwiając formowanie większych serii detali podczas jednego cyklu wtryskiwania.
Kolejny podział, jaki jest stosowany w przypadku tego typu urządzeń to formy zimno i gorąco kanałowe. Formy zimnokanałowe są mniej kosztowne w zakupie, ale wymagają większej ilości materiału wtrysku oraz generują odpady w postaci wlewka. Z kolei formy gorącokanałowe, choć droższe, przyczyniają się do oszczędności materiałów i czasu produkcji, a także ułatwiają zmianę kolorów w trakcie procesu. Warto jednak zaznaczyć, że formy gorącokanałowe są bardziej wrażliwe na ewentualne zanieczyszczenia w granulacie, co wymaga stałego monitorowania.
Pierwszym etapem procesu formowania wtryskowego jest opracowanie projektu produktu. Najczęściej wykonuje się to przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania CAD (Computer-Aided Design). Jest to podstawowy etap, dzięki któremu w sposób precyzyjny i dokładny określamy wygląd finalnego produktu. Następnie, po uwzględnieniu potrzeb technologicznych i oczekiwanego rezultatu końcowego, wybiera się odpowiedni materiał oraz kształt formy.
Po zakończeniu etapu projektowania, przystępuje się do tworzenia formy wtryskowej, która pełni rolę matrycy, w której odbywa się formowanie produktu. Przeprowadza się szereg testów, mających na celu upewnienie się, że wszystkie elementy procesu działają poprawnie i że ostateczny produkt spełnia ustalone kryteria jakościowe. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich korekt.
Po zakończeniu procesu dostosowywania, forma wtryskowa jest gotowa do użycia w produkcji. Proces produkcji polega na wtryskiwaniu materiału do formy i jego stężeniu, a następnie wyjęciu gotowego produktu. Stopień skomplikowania całego procesu może się różnić w zależności od charakterystyki projektu, jednak istotną rolę w jego prawidłowym przebiegu odgrywa dedykowane oprogramowanie do projektowania, które umożliwia precyzyjne zaplanowanie oraz realizację wszystkich etapów.
Copyright © 2023 TOPSOLUTION. Polityka prywatności
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h