Newsroom

element

TopSolid Design pomaga odtworzyć legendarny samolot

Zakochany w Aéropostale i jego legendarnym samolocie, Michel Flora połączył siły z Alainem Jupillem, ekspertem w dziedzinie oprogramowania TOPSOLID SAS, aby go przeprojektować i odbudować. Historia pełna przeszkód, równie fascynująca, co trudna.

Nie każdego dnia Éric Destro, dyrektor wschodniej agencji TOPSOLID SAS, odbiera telefon, taki jak ten od Michela Flory. Pan Flora pasjonuje się lotnictwem od dzieciństwa. Poprosił pana Destro, aby pożyczył mu licencję programu do projektowania CAD TopSolid Design. To jest początek historii rodem z powieści przygodowych.

Początek przygody programu CAD TopSolid Design z lotnictwem

Urodzony w 1937 roku w 17. dzielnicy Paryża, Michel Flora nie miał żadnego zamiłowania do lotnictwa. Rozpoczął aktywne życie jako robotnik w produkcji biżuterii. Sprawy zmieniły się w 1964 roku, kiedy dołączył do służb pocztowych i telekomunikacyjnych. Pozostał tam aż do 1996 roku kiedy to przeszedł na emeryturę. „Około 40 lat temu zaczął się interesować historią Aéropostale” – wspomina Michel Flora. „I tak właśnie zakochałem się w niezwykłym samolocie, Potez 25. Legendarnej maszynie e z książki Courrier des Andes, zbudowanym przez Mermoza i Guillaumeta. Ponieważ ten samolot nie istnieje już na świecie, postanowiłem znaleźć plany z tamtego czasu.”

TopSolid Design 2020 - Arsenal Air 100

Rozpoczęły się więc trudne, aczkolwiek fascynujące poszukiwania dla posiadacza licencji pilota, który przez długi czas holował szybowce w klubie lotniczym. Poszukiwania, które będą trwały dwanaście lat. Pozwoliły one Michelowi Florze znaleźć pierwsze elementy tego samolotu, które można zobaczyć w Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Le Bourget, w Paryżu. „Jednakże, konieczne było ponowne opracowanie wszystkich planów dotyczących skomplikowanej struktury tego samolotu, co było trudnym zadaniem” – wyjaśnia Michel Flora, który zdecydował się kontynuować swoją przygodę za wszelką cenę. Ale nie samotnie. „W pobliskiej wiosce znalazłem tak entuzjastycznego partnera jak ja, Alaina Jupille’a, specjalistę CAD (computer-aided design). Razem wykonaliśmy prace projektowe i produkcyjne dla Poteza 25”.

TopSolid Wood - Samolot Potez 25

Oprogramowanie CAD najlepszym rozwiązaniem

Aby to jednak osiągnąć, obaj partnerzy potrzebowali potężnego oprogramowania z zaawansowanymi funkcjami montażowymi. Zdolnego do modelowania tak złożonych struktur jak Potez 25. „Na szczęście dobrze znałem narzędzie TOPSOLID „ – powiedział Jupille. „Rzeczywiście, na co dzień wykorzystywałem TopSolid Mold w mojej pracy jako projektant w firmie MA21, będącej producentem form wtryskowych, do projektowania bardzo skomplikowanych części z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego i urządzeń gospodarstwa domowego.

Fortuna sprzyja odważnym, jak wszyscy wiemy. Dyrektor wschodniej agencji TOPSOLID SAS, uwiedziony przez ten niezwykły projekt, odpowiedział pozytywnie na prośbę dwóch partnerów. Pożyczył im licencję na oprogramowanie do projektowania TopSolid Design. W ten sposób Alain Jupille mógł rozpocząć modelowanie samolotu Potez 25 od A do Z. „Najtrudniejszą częścią był kompletowanie komponentów samolotu, ale gdy tylko je mieliśmy, oprogramowanie TopSolid Design pozwoliło nam modelować je w mgnieniu oka. Stanowiło ono doskonałą odpowiedź na nasze wyzwanie związane z modelowaniem złożonej struktury Poteza 25″, – kontynuuje Alain Jupille. „Narzędzie TOPSOLID, wyposażone w potężny modeler i wydajne funkcje rysowania, znacznie ułatwiły nam zbudowanie złożenia części. Delikatny proces projektowania, przeprowadzony bez żadnych błędów”.

Zarządzanie złożeniami, sporządzanie dokumentacji niezbędnej do produkcji komponentów samolotu, automatyczne generowanie planów etapów… praca nad projektem samolotu nie była wcale łatwa.

Powstanie samolotu od zera

Wyczyn zmaterializował się w konstrukcji dwóch modeli: jeden dla Paragwaju, który używał siedmiu samolotów tego typu w wojnie z Chaco (1932-1935) z Boliwią, drugi był eksponowany w Muzeum Lotnictwa w Le Bourget w Paryżu.

„Jak tylko skończyliśmy modelować plany, sam wykonałem elementy z blachy i drewna” – mówi Michel Flora. „Pozostałe elementy, takie jak aluminiowy silnik, zostały wykonane przez lokalnych rzemieślników. A dwa modele zostały zmontowane w starej stajni wynajętej przez Stowarzyszenie Potez 25.” To ekscytująca historia, która jest jeszcze daleka do końca. „Kontynuujemy nasze wysiłki” – potwierdzają Michel Flora i Alain Jupille. „Pracujemy razem dwie godziny w tygodniu, aby udokumentować plany samolotu i udostępnić je fanom Poteza 25 na anonimowej stronie internetowej.” Z takim samym entuzjazmem jak wtedy, gdy rozpoczęli swoje pierwsze badania nad rekonstrukcją tego legendarnego samolotu.

TopSolid’Design: kluczowe punkty

  • Szybkie i bezbłędne modelowanie złożonych części i zespołów
  • Uproszczone zarządzanie częściami i zespołami
  • Sporządzanie dokumentów wymaganych do produkcji (BOM, pliki planów, widok rozstrzelony itp.).

Opinia Alaina Jupille’a i Michela Flory: „Użyjemy wersji 7 TopSolid’Design, aby lepiej udokumentować plany Poteza 25 i móc umieścić je na stronie internetowej Stowarzyszenia”.

Artykuł przełożony na język Polski z oficjalnej strony producenta, w wersji oryginalnej dostępny jest  tutaj: https://www.topsolid.com/customer-successes/detail/topsoliddesign-models-the-potez-25.htm

18.06.2020

Copyright © 2020 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl