Newsroom

element

TopSolid Wood – zintegrowane narzędzie CAD/CAM

Na rynku polskim występuje bardzo duża ilość programów, które przez producentów definiowane są jako narzędzia dedykowane meblarzom. Nie będziemy zagłębiać się w funkcjonalność oprogramowania, bo tutaj rynek jest bardzo różnorodny. Występują proste konfiguratory, programy służące jedynie do wizualizacji nie zawierające w modelach technologii, programy „CAD” posiadające szereg ograniczeń oraz na samym szczycie tej hierarchii znajdują się stuprocentowe programy CAD/CAM takie jak m.in. TopSolid. W artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę jak ważne i ułatwiające życie jest zintegrowane środowisko CAD/CAM w momencie, gdy na zakładzie stoją maszyny CNC.

Computer aided design czy computer-aided manufacturing?

TopSolid Wood - projektowanie

Powstanie gotowego wyrobu składa się z projektowania (czyli CAD) oraz produkcji (czyli CAM). Producenci mebli mają, w tej kwestii bardzo różne podejście. Część z nich korzysta z programów dających możliwość zaprojektowania, a następnie programista CNC w sposób ręczny piszę programy na dane elementy. O ile program daje nam możliwość wygenerowania pliku np. w formacie *dxf. Taki przypadek delikatnie ułatwia nam pracę, jednak dalej wszystkie operacje technologiczne musimy w sposób ręczny nanieść na maszynie. Z kolei inni producenci mają zintegrowane systemy CAD/CAM gdzie stworzony projekt jest wirtualnym prototypem mebla, który jednym kliknięciem może być wyprodukowany, a raczej wygenerowane na niego programy na maszyny CNC.

Integracja programu CAD/CAM

Zintegrowany system CAD/CAM TopSolid daje nam pewność, że zaprojektowany mebel zostanie wyprodukowany zgodnie z założeniami technologa konstruktora; nie dojdzie do pomyłek w przenoszeniu pozycji, wielkości i głębokości wierceń; oszczędność czasu, w którym dany mebel możemy wyprodukować. Warto nadmienić TopSolid jest w pełni zintegrowanym środowiskiem. Uczmy się więc jednego oprogramowania, a nie jak w przypadku wielu dostawców CAD jest jednego producenta, CAM drugiego. W takiej sytuacji gdy są to dwa odrębne środowiska, nie wszystkie operacje mogą się przenosić w sposób automatyczny. Co za tym idzie teoretycznie mamy połączenie CAD/CAM, a w praktyce dalej mamy zakłócenia na linii projekt – produkcja. W pełni zintegrowane środowisko TopSolida daje nam również możliwość zmiany modelu 3D z jednoczesną regeneracją wcześniej stworzonego programu na CNC.

TopSolid Wood CAM podczas symulacji pracy maszyny

Podsumowując jeśli mamy w firmie maszyny CNC, a programy piszemy ręcznie to nie wykorzystujemy potencjału maszyn, które posiadamy. Ręczne pisanie programów jest czasochłonne, a w czasie gdy one są pisane posiadając zintegrowane środowisko TopSolid moglibyśmy generować programy na np. kolejne zlecenia lub wykonywać usługi na CNC dla naszych kooperantów. Dlatego też, oprogramowania nie należy traktować jako wydatek, a jako inwestycję, która przy odpowiednim wykorzystaniu zacznie się szybko zwracać.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o TopSolid!

19.06.2019

Copyright © 2018 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl