Newsroom

element

Jaki program CAD wybrać?

Jaki program CAD wybrać dla swojej firmy

„Jaki program CAD wybrać?” – to pytanie, przed którym bardzo często stają właściciele fabryk. Wybór odpowiedniego programu CAD dla firmy może być nie lada wyzwaniem. Patrząc na ogromny rynek różnego rodzaju rozwiązań czasami łatwo jest w tym wszystkim się pogubić lub co gorsza, wybrać oprogramowanie, które nie sprosta potrzebom naszej firmy. Zanim jednak zaczniesz rozglądać się za odpowiednim dla siebie programem CAD warto odpowiedzieć sobie na parę pytań.

Pierwszy CAD? Subskrypcja czy licencja wieczysta?

Na dobry początek warto zastanowić się jaką konkretnie licencją jesteśmy zainteresowani. Bardzo popularny ostatnio stał się model sprzedaży subskrypcyjnej. Jest to nic innego jak licencja czasowa. Z reguły model ten obejmuje okres jednego roku. W tym przypadku cena za system CAD może być o wiele niższa niż w przypadku licencji wieczystej. Wybór takiej licencji jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które do wykonania mają np. kilka projektów i nie potrzebują długiego korzystania z rozwiązania.

Co jednak w przypadku kiedy system CAD będzie jednym z głównych narzędzi w naszej firmie? Warto wtedy zastanowić się nad licencją wieczystą. Co prawda cena w takim przypadku będzie o wiele wyższa niż przy licencji subskrypcyjnej, jednak koszt oprogramowania ponosimy tylko raz. Później nie spotkamy już żadnych dodatkowych opłat, a to co zrobimy z oprogramowaniem będzie zależeć tylko od nas samych. Warto więc wraz z biurem konstrukcyjnym zastanowić się jaki sposób licencjonowania będzie dla naszej firmy najbardziej optymalnym. Dobrym pomysłem jest przeliczenie sobie ile korzystanie z systemu będzie kosztować nas na przełomie np. kilku lata. Takie sprawdzenie potrzeb da nam jasną odpowiedź jakie na wstępie powinniśmy brać systemy pod uwagę.

TopSolid Wood oraz TopSolid 7 są rozwiązaniami, które sprzedawane są w modelu licencji wieczystej. To powoduje, że decydując się na kupno oprogramowania CAD otrzymujemy do niego klucz sprzętowy USB i pozostaje on już do naszej dyspozycji bez żadnych ograniczeń czasowych.

Sprawdź dostawcę oprogramowania CAD

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania CAD jest dostawca. Należy pamiętać, że tego typu systemy są przede wszystkim wykorzystywane do pracy przy dość dużych i bardzo poważnych projektach. Musimy więc mieć pewność, że przy ewentualnych problemach będziemy mieć możliwość skorzystania np. ze wsparcia technicznego. Wszystkie rozwiązania, które nie są wstanie zaoferować Ci takiej opcji powinny być odrzucone. Bardzo ważnym jest również sprawdzenie jak długo dostawca danego rozwiązania jest obecny na rynku i z jakimi firmami z naszej branży współpracował. Co nam to mówi? Jeżeli dostawca jest na rynku od paru lat, a na jego liście referencyjnej znajdziemy firmy podobne do naszej, jest to dla nas sygnał, że ma on już dość spore doświadczenie we wdrażaniu oprogramowania. Co więcej spotkał się już z wieloma problemami i zapewne znalazł już na nie rozwiązania. To może spowodować, że wdrożenie systemu CAD w naszej firmie może przebiec bezproblemowo. Warto pamiętać również, że przy wykorzystaniu rozwiązania jako jednego z głównych narzędzi w firmie, należy rozejrzeć się za dostawcą, który nie tylko będzie dla nas sprzedawcą, ale przede wszystkim partnerem w biznesie. Zakup systemu to bardzo często inwestycja na lata, warto więc dobierać firmy z odpowiednim doświadczeniem.

Przede wszystkim – nauka

W trakcie przeglądania ofert dostawców oprogramowania CAD powinno również zwrócić się uwagę na jedną dość istotną rzecz, o której pracodawcy bardzo często zapominają – szkolenia. Oprócz samego systemu kluczowym elementem są również osoby, które na tym oprogramowaniu będą dla nas pracować. Wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie należy więc sprawdzić czy dany dostawca prowadzi szkolenia pracowników. Jeżeli tak, czy są to szkolenia z dojazdem do klientów czy w biurze dostawcy oprogramowania. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest możliwość przyjechania szkoleniowca na miejsce. Dlaczego? Szkoląc pracowników na miejscu mamy pewność, że są oni uczeni na elementach oraz bibliotekach wykorzystywanych w naszej firmie. A co za tym idzie po szkoleniu otrzymujemy pracownika, który w pełni powinien poradzić sobie ze stawianymi przed nim zadaniami.

Podsumowanie

Powyżej poruszyliśmy tylko najważniejsze punkty na jakie należy zwrócić uwagę podczas odpowiadania sobie na pytanie jaki program CAD wybrać. Oczywiście jest o wiele więcej aspektów, które należy sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem aby dokładnie przekonać się o możliwość danego rozwiązania jest umówić się na jego prezentacje. TopSolution oferuje możliwość darmowej prezentacji TopSolid Wood oraz TopSolid 7 u klienta. Jeżeli chciałbyś bezpłatnie przekonać się jak system TopSolid może zmienić Twoja firmę skontaktuj się z nami. Pozwoli Ci to odpowiedzieć na pytanie jaki program CAD będzie najlepszym wyborem dla Ciebie.

10.10.2019

Copyright © 2020 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl