Czy masz problemy z organizacją produkcji i rozkrojem płyty?

element
ARDIS Organizacja produkcji na nowoczesnym poziomie

Przez  27 lat współpracy z przedsiębiorstwami, ARDIS poszukiwał rozwiązań dla wielu problemów związanych z optymalizacją i zarządzaniem produkcją mebli, a przede wszystkim rozkrojem płyty. Dzięki bogatemu doświadczeniu dziś możemy zaoferować wiele rozwiązań, które uproszczą i zautomatyzują działanie firmy. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Oklejanie krawędzi małych elementów, fornirowanie i laminowanie

Wielokrotnie podczas produkcji mogą pojawiać się problemy z małymi elementami. Często muszą być oklejane, jednak wymiar nie pozwala maszynie na złapane tej formatki. Oczywiście w tej sytuacji jest logicznym wycięcie większego elementu i po oklejeniu rozcięcie na kilka mniejszych. Jednak gdy taka sytuacja powtarza się wielokrotnie ręczne działania powodują problemy związane z pomyłkami i logistyką tych elementów w produkcji.

Rozwiązaniem jest makro wieloformatek, które przez określenie kryteriów granicznych takich jak np:

  • element mniejszy od zadanej wartości  
  • indeks formatki łącz zawsze z indeksem
  • konfiguracja oklein

Pozwala to na automatyczne przebudowanie zlecenia. W efekcie końcowym otrzymujemy małe części połączone i powiększone o naddatki co pozwala na oklejenie i późniejsze rozcięcie.

ARDIS - optymalizacja rozkroju płyty

Problem z brakiem miejsca przy maszynie

W celu wykonania optymalnego rozkroju płyty wprowadza się jak najwięcej elementów do jednego planu cięcia co pozwala na jeszcze bardziej optymalne jej wykorzystanie. Wszystko przekłada się na różnorodność elementów wychodzących z piły. Taka sytuacja przy większej produkcji wiąże się z koniecznością mieszania elementów na paletach bądź używania wielu palet. To powoduje problem z miejscem w około maszyny na odkładanie lub przekładanie elementów na paletach. Przy tych operacjach często elementy się rysują lub mogą upaść.

Rozwiązaniem jest moduł : «Parts not finished, stacking places, parts in production». Dzięki odpowiedniemu algorytmowi elementy wychodzące z maszyny stanowią odpowiednio zorganizowany potok ułatwiający rozkładanie i przekazywanie do produkcji.

Problem z kompletacją elementów na montażu

Podobnie jak poprzednio rozkrój płyty ustawiony tylko na kryterium wydajności nie jest najlepszym rozwiązaniem. Konieczne do zakończenia montażu części mogą być oddalone od siebie w kolejce cięcia. Co za tym idzie, nie które powinny być wycięte w pierwszej kolejności ze względu na proces.

Rozwiązaniem problemu są specjalizowane moduły ustawiające sekwencje w odpowiedniej kolejności z uwzględnieniem odpowiedniej wydajności oraz  przez odpowiednie nadawanie priorytetów «zazębianie się zleceń».   

Czy możemy rozwiązać Twój problem?

05.12.2019

Copyright © 2023 TOPSOLUTION. Polityka prywatności

Projekt i realizacja: WiWi.pl